Independent Spirit Awards: The complete winners list

Greta Gerwig started directing in kindergarten
Greta Gerwig started directing in kindergarten


    Greta Gerwig started directing in kindergarten


Greta Gerwig started directing in kindergarten 03:30

(CNN)The 33rd Independent Spirit Awards were handed out in Santa Monica, California, on Saturday.

John Mulaney and Nick Kroll hosted the awards, which are annually held the day before the Academy Awards.
"I, Tonya" star Allison Janney won best supporting female at the event. She thanked the film's ambitious creative team, who shot "I, Tonya" in about a month, for the opportunity.
"It is that kind of spirit that represents the best of independent filmmaking, and by giving me this, you honor them as well."
    The list of winners is below.

    Best feature

    "Get Out" (WINNER)
    "Call Me by Your Name"
    "The Florida Project"
    "Lady Bird"
    "The Rider"

    Best first feature

    "Ingrid Goes West" (WINNER)
    "Oh Lucy!"
    "Patti Cake$"

    Best female lead

    Frances McDormand, "Three Billboards Outside Ebbing, Missouri" (WINNER)
    Salma Hayek, "Beatriz at Dinner"
    Margot Robbie, "I, Tonya"
    Saoirse Ronan, "Lady Bird"
    Shinobu Terajima, "Oh Lucy!"
    Regina Williams, "Life and Nothing More"

    Best male lead

    Timothée Chalamet, "Call Me by Your Name" (WINNER)
    Harris Dickinson, "Beach Rats"
    James Franco, "The Disaster Artist"
    Daniel Kaluuya, "Get Out"
    Robert Pattinson, "Good Time"

    Best supporting female

    Allison Janney, "I, Tonya" (WINNER)
    Holly Hunter, "The Big Sick"
    Laurie Metcalf, "Lady Bird"
    Lois Smith, "Marjorie Prime"
    Taliah Lennice Webster, "Good Time"

    Best supporting male

    Sam Rockwell, "Three Billboards outside Ebbing, Missouri" (WINNER)
    Nnamdi Asomugha, "Crown Heights"
    Armie Hammer, "Call Me by Your Name"
    Barry Keoghan, "The Killing of a Sacred Deer"
    Benny Safdie, "Good Time"

    Best Director

    Jordan Peele, "Get Out" (WINNER)
    Sean Baker, "The Florida Project"
    Jonas Carpignano, "A Ciambra"
    Luca Guadagnino, "Call Me by Your Name"
    Benny Safdie, Josh Safdie, "Good Time"
    Chloe Zhao, "The Rider"

    Best Screenplay

    Greta Gerwig, "Lady Bird" (WINNER)
    Azazel Jacobs, "The Lovers"
    Martin McDonagh, "Three Billboards Outside Ebbing, Missouri"
    Jordan Peele, "Get Out"
    Mike White, "Beatriz at Dinner"

    Best first screenplay

    Emily V. Gordon, Kumail Nanjiani, "The Big Sick" (WINNER)
    Kris Avedisian, "Donald Cried"
    Ingrid Jungermann, "Women Who Kill"
    Kogonada, "Columbus"
    David Branson Smith, Matt Spicer, "Ingrid Goes West"

    Best cinematography

    Sayombhu Mukdeeprom, "Call Me by Your Name" (WINNER)
    Thimios Bakatakis, "The Killing of a Sacred Deer"
    Elisha Christian, "Columbus"
    Hélène Louvart, "Beach Rats"
    Joshua James Richards, "The Rider"

    Best editing

    Tatiana S. Riegel, "I, Tonya" (WINNER)
    Ronald Bronstein, "Benny Safdie, Good Time"
    Walter Fasano, "Call Me by Your Name"
    Alex O'Flinn, "The Rider"
    Gregory Plotkin, "Get Out"

    Best documentary

    "Faces Places" (WINNER)
    "The Departure"
    "Last Men in Aleppo"

    John Cassavetes Award

    Given to the best feature made for under $500,000.
    "Life and Nothing More" (WINNER)
    "A Ghost Story"
    "Most Beautiful Island"
    "The Transfiguration"

    Robert Altman Award

    Given to one film's director, casting director and ensemble cast
    "Mudbound" (WINNER)
    Director: Dee Rees
    Casting Directors: Billy Hopkins, Ashley Ingram
    Ensemble Cast: Jonathan Banks, Mary J. Blige, Jason Clarke, Garrett Hedlund, Jason Mitchell, Rob Morgan, Carey Mulligan

    Best international film

    "A Fantastic Woman" (WINNER)
    "BPM (Beats Per Minute)
    "I Am Not a Witch"
    "Lady Macbeth"

    Inaugural Bonnie Award

    Chloé Zhao (WINNER)
    So Yong Kim
    Lynn Shelton