ad info

   

 

  Search
 
 

 
ENTERTAINMENT
TOP STORIES

(MORE)

TOP STORIES

More than 11,000 killed in India quake

Mideast negotiators want to continue talks after Israeli elections

(MORE)

MARKETS
4:30pm ET, 4/16
144.70
8257.60
3.71
1394.72
10.90
879.91
 


WORLD

U.S.

POLITICS

LAW

TECHNOLOGY

HEALTH

TRAVEL

FOOD

ARTS & STYLE



(MORE HEADLINES)
*
 
CNN Websites
Networks image

List of 1999 Academy Awards nominees, winners

March 27, 2000
Web posted at: 12:32 a.m. EST (0532 GMT)

(CNN) -- And now, the suspense is over. When Dustin Hoffman announced the 1999 Oscar nominees on behalf of The Academy of Motion Picture Arts and Sciences last month, "American Beauty" led the pack with eight nominations. On Sunday, March 26, it again captured the evening, taking a leading five wins. The winners were revealed in a ceremony at the Shrine Auditorium in Los Angeles.

Best picture · Actor in a leading role · Actress in a leading role
Actor in a supporting role · Actress in a supporting role · Director
Best screenwriter (original) · Best screenwriter (adaptation) · Best non-English language film
Art direction · Cinematography · Costume design
Documentary feature · Documentary short subject · Film editing
Makeup · Original score · Original song
Short film - animated · Short film - live action · Sound · Sound effects editing · Visual effects

Best picture

      WINNER:
      "American Beauty"
  • "The Cider House Rules"
  • "The Green Mile"
  • "The Insider"
  • "The Sixth Sense"

Actor in a leading role

      WINNER:
      Kevin Spacey ("American Beauty")
  • Russell Crowe ("The Insider")
  • Richard Farnsworth ("The Straight Story")
  • Sean Penn ("Sweet and Lowdown")
  • Denzel Washington ("The Hurricane")

Actress in a leading role

      WINNER:
      Hilary Swank ("Boys Don't Cry")
  • Annette Bening ("American Beauty")
  • Janet McTeer ("Tumbleweeds")
  • Julianne Moore ("The End of the Affair")
  • Meryl Streep ("Music of the Heart")

Best supporting actor

      WINNER:
      Michael Caine ("The Cider House Rules")
  • Tom Cruise ("Magnolia")
  • Michael Clarke Duncan ("The Green Mile")
  • Jude Law ("The Talented Mr. Ripley")
  • Haley Joel Osment ("The Sixth Sense")

Best supporting actress

      WINNER:
      Angelina Jolie ("Girl, Interrupted")
  • Toni Collette ("The Sixth Sense")
  • Catherine Keener ("Being John Malkovich")
  • Samantha Morton ("Sweet and Lowdown")
  • Chloe Sevigny ("Boys Don't Cry")

Best director

      WINNER:
      Sam Mendes ("American Beauty")
  • Spike Jonze ("Being John Malkovich")
  • Lasse Hallstrom ("The Cider House Rules")
  • Michael Mann ("The Insider")
  • M. Night Shyamalan ("The Sixth Sense")

Best screenplay (original)

      WINNER:
      Alan Ball ("American Beauty")
  • Charlie Kaufman ("Being John Malkovich")
  • Paul Thomas Anderson ("Magnolia")
  • M. Night Shyamalan ("The Sixth Sense")
  • Mike Leigh ("Topsy Turvy")

Best screenplay (adaptation)

      WINNER:
      John Irving ("The Cider House Rules")
  • Alexander Payne and Jim Taylor ("Election")
  • Frank Darabont ("The Green Mile")
  • Eric Roth and Michael Mann ("The Insider")
  • Anthony Minghella ("The Talented Mr. Ripley")

Non-English language film

      WINNER:
      "All About My Mother" (Spain)
  • "Caravan" (Nepal)
  • "East-West" (France)
  • "Solomon and Gaenor" (United Kingdom)
  • "Under the Sun" (Sweden)

Art direction

      WINNER:
      "Sleepy Hollow"
  • "Anna and the King"
  • "The Cider House Rules"
  • "The Talented Mr. Ripley"
  • "Topsy-Turvy"

Cinematography

      WINNER:
      "American Beauty"
  • "The End of the Affair"
  • "The Insider"
  • "Sleepy Hollow"
  • "Snow Falling on Cedars"

Costume design

      WINNER:
      "Topsy-Turvy"
  • "Anna and the King"
  • "Sleepy Hollow"
  • "The Talented Mr. Ripley"
  • "Titus"

Documentary feature

      WINNER:
      "One Day in September"
  • "Buena Vista Social Club"
  • "Genghis Blues"
  • "On the Ropes"
  • "Speaking in Strings"

Documentary short subject

      WINNER:
      "King Gimp"
  • "Eyewitness"
  • "The Wildest Show in the South: The Angola Prison"
  • "Rodeo"

Film editing

      WINNER:
      "The Matrix"
  • "American Beauty"
  • "The Cider House Rules"
  • "The Insider"
  • "The Sixth Sense"

Makeup

      WINNER:
      "Topsy-Turvy"
  • "Austin Powers: The Spy Who Shagged Me"
  • "Bicentennial Man"
  • "Life"

Original score

      WINNER:
      "The Red Violin"
  • "American Beauty"
  • "Angela's Ashes"
  • "The Cider House Rules"
  • "The Talented Mr. Ripley"

Original song

      WINNER:
      "Tarzan"
  • "South Park: Bigger, Longer and Uncut"
  • "Music of the Heart"
  • "Magnolia"
  • "Toy Story 2"

Short film - animated

      WINNER:
      "The Old Man and the Sea"
  • "Humdrum"
  • "My Grandmother Ironed the King's Shirts"
  • "3 Misses"
  • "When the Day Breaks"

Short film - live action

      WINNER:
      "My Mother Dreams the Satan's Disciples in New York"
  • "Bror, Min Bror"
  • "Killing Joe"
  • "Kleingeld"
  • "Major and Minor Miracles"

Sound

      WINNER:
      "The Matrix"
  • "The Green Mile"
  • "The Insider"
  • "The Mummy"
  • "Star Wars, Episode 1: The Phantom Menace"

Sound effects editing

      WINNER:
      "The Matrix"
  • "Fight Club"
  • "Star Wars, Episode 1: The Phantom Menace"

Visual effects

      WINNER:
      "The Matrix"
  • "Star Wars, Episode 1: The Phantom Menace"
  • "Stuart Little"
 Search   


Back to the top  © 2001 Cable News Network. All Rights Reserved.
Terms under which this service is provided to you.
Read our privacy guidelines.