ad info

CNN.com
 MAIN PAGE
 WORLD
 ASIANOW
 U.S.
 U.S. LOCAL
 ALLPOLITICS
  TIME
  analysis
  community
 WEATHER
 BUSINESS
 SPORTS
 TECHNOLOGY
 NATURE
 ENTERTAINMENT
 BOOKS
 TRAVEL
 FOOD
 HEALTH
 STYLE
 IN-DEPTH

 custom news
 Headline News brief
 daily almanac
 CNN networks
 on-air transcripts
 news quiz

 CNN WEB SITES:
CNN Websites
 TIME INC. SITES:
 MORE SERVICES:
 video on demand
 video archive
 audio on demand
 news email services
 free email accounts
 desktop headlines
 pointcast
 pagenet

 DISCUSSION:
 message boards
 chat
 feedback

 SITE GUIDES:
 help
 contents
 search

 FASTER ACCESS:
 europe
 japan

 WEB SERVICES:
 TIME on politics Congressional Quarterly CNN/AllPolitics CNN/AllPolitics - Storypage, with TIME and Congressional Quarterly

ELECTION '98

1998 primaries special report



New York primary results -- September 15, 1998

By Congressional Quarterly



 Candidate                                         Votes    %
    Hometown         Age Occupation
----------------------------------------------------------------


                           GOVERNOR

*Peter F. Vallone (D)                            397,486  55.9%
    Queens           63  City council chairman
 Betsy McCaughey Ross (D, L)                     148,547  20.9%
    New York         49  Lieutenant governor
 Charles J. Hynes (D)                            110,385  15.5%
    Brooklyn         63  District attorney
 James L. Larocca (D)                             55,125   7.7%
    Huntington       54  Former state energy,
                         transportation commissioner

*George E. Pataki (R, C)                             Unopposed
    New York         53  Incumbent


                            SENATE

*Charles E. Schumer (D, INDC, L)                 367,167  50.6%
    Brooklyn         47  U.S. representative
 Geraldine A. Ferraro (D)                        188,454  25.9%
    Forest Hills     63  Former vice presidential candidate
 Mark Green (D, INDC)                            140,727  19.4%
    New York         53  Public advocate
 Eric Ruano Melendez (D)                          29,889   4.1%
    Queens           50  Civil engineer

*Alfonse M. D'Amato (R, C, RTL)                      Unopposed
    Island Park      61  Incumbent


                       HOUSE DISTRICT 1
      (Eastern Suffolk County -- Brookhaven; Smithtown)

*William G. Holst (D)                                Unopposed
    Nesconset        46  Suffolk County legislator

*Michael P. Forbes (R, RTL, C)                       Unopposed
    Quogue           46  Incumbent


                       HOUSE DISTRICT 2
           (Western Suffolk County; Islip; Babylon)

*John C. Bace (D)                                    Unopposed
    Huntington       44  Handicapped services division director

*Rick A. Lazio (R, C)                                Unopposed
    Brightwaters     40  Incumbent


                       HOUSE DISTRICT 3
            (Eastern Nassau County -- Oyster Bay)

*Kevin N. Langberg (D)                               Unopposed
    Plainview

*Peter T. King (R)                                 6,521  78.2%
    Seaford          54  Incumbent
 Robert Previdi (R)                                1,819  21.8%
    Manhasset            Former banking executive


                       HOUSE DISTRICT 4
       (Southwest Nassau County -- Hempstead; Mineola)

*Carolyn McCarthy (D)                                Unopposed
    Mineola          54  Incumbent

*Gregory R. Becker (R)                            10,274  86.5%
    Lynbrook         44  State Assembly member
 Patricia M. Maher (R)                             1,602  13.5%
    East Meadow      38  Publications company president


                       HOUSE DISTRICT 5
   (Northeast Queens; northern Nassau and Suffolk counties)

*Gary L. Ackerman (D, INDC, L)                       Unopposed
    Queens           55  Incumbent

*David C. Pinzon (R, C)                              Unopposed
    Floral Park      39  Homemaker


                       HOUSE DISTRICT 6
          (Southeast Queens -- Jamaica; St. Albans)

*Gregory W. Meeks (D, L, INDC)                       Unopposed
    Far Rockaway     44  Incumbent

 No Republican candidate


                       HOUSE DISTRICT 7
     (Parts of Queens and the Bronx -- Long Island City)

*Joseph Crowley (D)                                  Unopposed
    Elmhurst         36  State Assembly member

*James J. Dillon (R)                                 Unopposed
    Bronx            49  Corporate security manager


                       HOUSE DISTRICT 8
      (West Side Manhattan; parts of southwest Brooklyn)

*Jerrold Nadler (D, L)                               Unopposed
    Manhattan        51  Incumbent

*Ted Howard (R, C)                                   Unopposed
    Manhattan            Insurance consultant


                       HOUSE DISTRICT 9
(Parts of Brooklyn and Queens -- Sheepshead Bay; Forest Hills)

*Anthony Weiner (D, INDC)                         12,569  28.1%
    Brooklyn         34  City councilman
 Melinda Katz (D, L)                              12,284  27.5%
    Forrest Hills    33  State Assembly member
 Noach Dear (D)                                   10,041  22.5%
    Brooklyn         44  City councilman
 Daniel Feldman (D)                                9,783  21.9%
    Brooklyn         49  State Assembly member

*S. Leslie Jenkins (R)                               Unopposed
    Brooklyn             Lawyer


                      HOUSE DISTRICT 10
 (Parts of Brooklyn -- Bedford-Stuyvesant; Brooklyn Heights)

*Edolphus Towns (D, L)                            17,990  51.8%
    Brooklyn         64  Incumbent
 Barry Ford (D)                                   12,610  36.3%
    Brooklyn         35  Lawyer
 Kenneth Diamondstone (D)                          4,141  11.9%
    Brooklyn             Housing activist

*Ernestine M. Brown (R)                              Unopposed
    Brooklyn


                      HOUSE DISTRICT 11
  (Central Brooklyn -- Flatbush; Crown Heights; Brownsville)

*Major R. Owens (D, L)                               Unopposed
    Brooklyn         62  Incumbent

*David Greene (R, C)                                 Unopposed
    Brooklyn


                      HOUSE DISTRICT 12
 (Lower East Side of Manhattan; parts of Brooklyn and Queens)

*Nydia M. Velazquez (D)                              Unopposed
    Brooklyn         45  Incumbent

*Rosemarie Markgraf (R)                              Unopposed
    Brooklyn             Real estate broker; trucker


                      HOUSE DISTRICT 13
         (Staten Island; part of southwest Brooklyn)

*Eugene "Gene" V. Prisco (D, L)                      Unopposed
    Staten Island    55  Teacher

*Vito J. Fossella (R, C, RTL)                        Unopposed
    Great Kills      33  Incumbent


                      HOUSE DISTRICT 14
     (East Side Manhattan; Parts of Queens and Brooklyn)

*Carolyn B. Maloney (D, L, INDC)                     Unopposed
    Manhattan        50  Incumbent

*Stephanie Kupferman (R)                             Unopposed
    Manhattan        34  Lawyer


                      HOUSE DISTRICT 15
      (Northern Manhattan -- Harlem; Washington Heights)

*Charles B. Rangel (D, L)                            Unopposed
    Manhattan        68  Incumbent

*David E. Cunningham (R)                             Unopposed
    Manhattan


                      HOUSE DISTRICT 16
                        (South Bronx)

*Jose E. Serrano (D, L)                              Unopposed
    Bronx            54  Incumbent

*Thomas W. Bayley Jr. (R)                            Unopposed
    Bronx


                      HOUSE DISTRICT 17
         (North Bronx; parts of southern Westchester)

*Eliot L. Engel (D, L)                            21,245  79.9%
    Bronx            51  Incumbent
 Herbert Moreira-Brown (D)                         5,353  20.1%
    Bronx            43  Teacher

*Peter Fiumefreddo (R, C, INDC)                      Unopposed
    Thornwood        58  Immigration consulting firm president


                      HOUSE DISTRICT 18
     (Parts of Westchester -- Bronx and Queens counties)

*Nita M. Lowey (D)                                   Unopposed
    Harrison         61  Incumbent

 No Republican candidate


                      HOUSE DISTRICT 19
               (Hudson Valley -- Poughkeepsie)

*Dick Collins (D)                                    Unopposed
    Verbank          52  Corrections facility instructor

*Sue W. Kelly (R, C)                                 Unopposed
    Katonah          61  Incumbent


                      HOUSE DISTRICT 20
(Rockland and parts of Westchester, Orange and Sullivan counties)

*Paul J. Feiner (D, INDC, L)                         Unopposed
    Scarsdale        42  Greenburgh town supervisor

*Benjamin A. Gilman (R)                              Unopposed
    Middletown       75  Incumbent


                      HOUSE DISTRICT 21
       (Capital District -- Albany; Schenectady; Troy)

*Michael R. McNulty (D, C, INDC)                     Unopposed
    Green Island     51  Incumbent

*Lauren Ayers (R)                                    Unopposed
    Schenectady      51  Psychologist


                      HOUSE DISTRICT 22
        (Rural East -- Glens Falls; Saratoga Springs)

*Jean Parvin Bordewich (D)                           Unopposed
    Barrytown        41  Red Hook councilwoman

*John E. Sweeney (R, C, INDC)                     12,927  50.3%
    Troy             43  Former state labor commissioner
 Nicholas A. Caimano Jr. (R)                       7,192  28.0%
    Queensbury       58  County supervisor
 Maynard D. Baker (R)                              3,251  12.7%
    Warrensburg      68  Former county supervisor
 Francis A. Giroux (R, RTL)                        2,306   9.0%
    Queensbury       47  Real estate developer


                      HOUSE DISTRICT 23
                   (Central -- Utica; Rome)

 No Democratic candidate

*Sherwood L. Boehlert (R)                            Unopposed
    New Hartford     61  Incumbent


                      HOUSE DISTRICT 24
      (North Country -- Plattsburgh; Watertown; Oswego)

*Neil P. Tallon (D)                                  Unopposed
    Plattsburgh      53  Parole officer

*John M. McHugh (R, C)                               Unopposed
    Pierrepont Manor 49  Incumbent


                      HOUSE DISTRICT 25
                    (Central -- Syracuse)

*Yvonne Rothenberg (D, L)                            Unopposed
    Dewitt           56  Educator; website designer

*James T. Walsh (R, C)                               Unopposed
    Syracuse         51  Incumbent


                      HOUSE DISTRICT 26
           (South -- Kingston; Binghamton; Ithaca)

*Maurice D. Hinchey (D, INDC, L)                     Unopposed
    Saugerties       59  Incumbent

*William "Bud" H. Walker (R, C)                   15,229  53.2%
    Clintondale      42  Apple farmer; radio station owner
 Randall Terry (R, C, RTL)                         9,966  34.8%
    Windsor          39  Operation Rescue
                         anti-abortion group founder
 Douglas Walter Drazen (R)                         3,447  12.0%
    Binghamton       37  Lawyer


                      HOUSE DISTRICT 27
         (Suburban Buffalo and rural west -- Amherst)

*Bill Cook (D, INDC, RTL)                            Unopposed
    Geneseo          54  Professor

*Thomas M. Reynolds (R, C)                           Unopposed
    Springville          State Assembly member


                      HOUSE DISTRICT 28
        (Rochester and most of suburban Monroe County)

*Louise Slaughter (D)                                Unopposed
    Fairport         69  Incumbent

*Richard "Dick" A. Kaplan (R, INDC)                4,408  73.3%
    Rochester        53  Floor covering companies chairman
 Gerald D. Crawford (R, RTL)                       1,603  26.7%
    Rochester        51  Anti-abortion activist


                      HOUSE DISTRICT 29
        (Northwest -- Part of Buffalo; Niagara Falls)

*John J. LaFalce (D, INDC, L)                        Unopposed
    Kenmore          58  Incumbent

*Chris Collins (R, C)                                Unopposed
    Clarence         47  Former manufacturing company owner


                      HOUSE DISTRICT 30
                      (West -- Buffalo)

*Crystal D. Peoples (D)                              Unopposed
    Buffalo          45  Erie County legislator

*Jack Quinn (R, C, INDC)                             Unopposed
    Hamburg          47  Incumbent


                      HOUSE DISTRICT 31
        (Southern Tier -- Jamestown; Elmira; Corning)

*Caleb Rossiter (D)                                  Unopposed
    Trumansburg      46  Teacher; peace activist

*Amo Houghton (R, C)                                 Unopposed
    Corning          72  Incumbent

* = Nominee
# = Will meet in runoff.


MORE STORIES:

Wednesday, September 16, 1998

Search CNN/AllPolitics by infoseek
          Enter keyword(s)       go    help


© 1998 Cable News Network, Inc. All Rights Reserved.
Terms under which this service is provided to you.
Read our privacy guidelines.
Who we are.