Mahathir bin Mohamad Fast Facts

Former Malaysian prime minister Mahathir bin Mohamad arrives to hold a dialogue session in the 20th International Conference on the Future of Asia in Tokyo on May 22, 2014. AFP PHOTO/Toshifumi KITAMURA

(CNN)Here is a look at former Prime Minister of Malaysia Mahathir Bin Mohamad.

Personal:
Birth date:
December 20, 1925
Birth place: Alor Setar, Kedah
Father: Mohamad bin Iskandar, an Indian Muslim and a teacher in Northern Malaysia
Marriage: Siti Hasmah Ali (1956)
Children: Marina, Mirzan, Melinda, Mokhzani, Mukhriz, Maizura, Mazhar
Education: Entered the King Edward VII College of Medicine in Singapore in 1947
Other Facts:
Prime minister of Malaysia from July 1981 to October 2003.
Is a physician, and one of his nicknames is Dr. M.
After losing his first seat in parliament, wrote a book called "The Malay Dilemma." The book contained racist stereotypes, but helped establish Mahathir as an advocate for Malay rights.
Credited with turning Malaysia into a major trading and economic force in southeast Asia.
Timeline:
1946
- Joins the United Malays National Organization (UMNO).
1964 - Is elected to Parliament for the first time.
1969 - Loses his seat in Parliament and is expelled from the UMNO.
1972 - Returns back to UMNO.
1973 - Is appointed a Senator in the Malaysian parliament.
1974 - Is elected as minister of education.
1976 - Becomes deputy prime minister.
July 1981 - Becomes Malaysia's fourth prime minister, minister of home affairs, and minister of justice.
January 1989 - Has heart bypass surgery.
1998 - Dismisses his deputy Anwar Ibrahim and accuses him of sodomy and corruption.
June 2002 - Announces his resignation.
October 16, 2003 - At a 57-nation Islamic summit in Malaysia, Mahathir claims in a speech that Jews "rule the world by proxy. They get others to fight and die for them."
October 31, 2003 - Mahathir retires and passes the prime ministership to his deputy, Abdullah Ahmad Badawi.
September 2007 - Has heart bypass surgery following two heart attacks within 10 months.
May 16, 2008 - The Malaysian government announces it has begun an investigation into corruption by the Mahathir administration in the 1980s and 1990s.
May 19, 2008 - Mahathir resigns from the United Malays National Organization, the ruling party of Malaysia.
December 1, 2013 - Steps down as an adviser to oil and gas company Petronas, due to ill health.
March 30, 2016 - Resigns as chairman of the board from Malaysian automaker Proton Holdings after serving more than two years. Proton is Malaysia's leading auto manufacturer and was founded by Mahathir in 1983 as the sole National auto company.